SEKER / TATLI ISTEGINIZI AZALTACAK 12 IPUCU

ŞEKER İSTEĞİNİZİ AZALTACAK 12 İPUCU

Bazen ne kadar başka şeyler düşünmeye çalışsanız da beyninizin çikolatayı çok hızlı bir şekilde geri düşündüğünü görürsünüz. Ancak içinizdeki şeker canavarını bastırmanın kolay yöntemleri var! Sizin için bu yazımda şeker / tatlı yeme isteğinizi azaltacak ipuçlarını bir araya getirdim. Bunları uyguladığınızda kendinizdeki değişimi göreceksiniz.

1.Tatlı kriziniz tuttuğunda bir parça/porsiyon meyve yiyin.
Elma, portakal, üzüm (özellikle kuru veya dondurulmuş olanları), karpuz veya kivi tercih edebileceğiniz tatlı ve doyurucu meyvelerdendir. İpucu: Daha da lezzetlendirmek istiyorsanız ara öğünlerinizde elma dilimlerinizi 1 yemek kaşığı fıstık ezmesine batırarak tüketebilirsiniz.

2. Kendinize bir fincan bitki çayı yapın.
Tatlı tadı veren meyve ve otlar ile aromalandırılmış bitki çayları tercih edebilirsiniz. Örneğin roibos çayı tatlı isteğinizi azaltmada etkili bir seçim olacaktır. Benim de en sevdiğim çaylardan biri olan roibosu süt veya su kullanarak hazırlayabiliyorsunuz. Özellikle süt ile hazırladığınızda kendinizi bir kase sütlü tatlı yemiş gibi hissedeceksiniz.

3. 1-2 kare bitter çikolata yiyin.
En az %80 oranında kakao içerenleri tercih edin, daha az miktarda içeren sütlü çikolata gibi seçenekler aynı tadı almanızda etkili olmayacaktır (böylece tek seferde 1 paket çikolata yeme isteğinizi de bastırmış olursunuz).

4. Tatlı atıştırmalıklarınızı kendiniz hazırlayın.
Çilekli toplar, chia pudding, düşük kalorili kurabiyeler gibi sağlıklı tatlı tarifleri deneyebilirsiniz. Tatlı isteğinizi bastıracak, zayıflama diyetleriyle de uyumlu düşük kalorili
tatlı tariflerime http://ferinbatman.com/saglikli-tatli-kurabiye-kek-tarifleri,2,14346#.WpE8BFrFLIU linkinden ulaşabilirsiniz.

5.Erteleyin
Yarın ne isterseniz yiyebileceğinize dair kendinizle bir anlaşma yapın ve bugün kesinlikle şekerli yiyecek tüketmeyeceğinize söz verin. Bunu her gün yaptığınızda yarın asla gelmeyecek ve doğal olarak şekerli yiyeceklerden uzaklaşmış olacaksınız.

6.Pozitif bir düşünce benimseyin.
Sürekli “Çikolata yemek istiyorum ama yememeliyim. Üstelik çikolata yemeden durmak çok zor.” şeklinde düşünmek sizi çok daha fazla yoracaktır. Ancak bunun yerine daha olumlu cümleler kurduğunuzda rahatladığınızı göreceksiniz. Örneğin gün içerisinde kendinize “ Tatlı yemeden durabilirim, şekerli yiyecekler yerine sağlıklı tercihler yapabilirim.” “Sağlıklı beslenmeyi çok seviyorum.” gibi olumlu cümleleri sık sık tekrarlayın.

7. Tatlı isteğinize daha derinden bir bakış açısı geliştirin.
Şeker isteğiniz başka durumların habercisi olabilir. Tatlı yeme isteğiniz geldiğinde bir şeyler tüketmek yerine bir kağıda düşüncelerinizi yazmayı deneyin. Ne hissediyorsunuz ? Sizi endişelendiren bir şey var mı ? Herhangi bir şeyi unutmaya çalışıyor musunuz ? Şu sıralar en çok hangi 3 duyguyu hissediyorsunuz ? Gerçekten nasılsınız ? Bunlara verdiğiniz cevaplar doğrultusunda kendinizi daha kolay yönlendirebileceksiniz. Gerçekten istiyor musunuz? sorununun cevabını da almış olacaksınız.

8.Dikkatinizi dağıtın.
Bazen yalnızca sıkıldığınız için bir şeyler yemek istersiniz. Böyle anlarda tatlı yemek yerine eğlenceli veya yeni şeyler üretebileceğiniz etkinlikler yapın. Duş alın, evinizi temizleyin, dağılmış çekmecenizi düzeltin, sevdiklerinizi arayın, bir şeyler yazın veya sevdiğiniz sitelere göz atmayı deneyin.

9. 2 bardak su için.
Aç ya da susuz kaldığımız zaman da sık sık bir şeyler yemek isteriz. Böyle anlarda bir iki bardak su içerek sonrasında nasıl hissettiğinizi gözlemleyin. (İpucu: Düzenli olarak su içiyorsanız ve bu durum etkili olmuyorsa, salatalık dilimleri, nane yaprakları, küçük bir avuç çilek veya taze limon dilimleri de sizi yatıştıracaktır).

10.Diyetinizde şeker içeriği düşük besinlere daha sık yer verin.
Bu tür yiyecekleri diyetinize eklemek tatlı yeme isteğinizi köreltmeye yardımcı olur. En iyi yöntem nişasta içeriği yüksek (havuç, pancar, tatlı patates gibi) sebzeler yerine özellikle yeşillik (ıspanak, brokoli, lahana ) gibi daha az nişastalı sebzeler tüketmektir.

11.Yararlı yağ içeriğine sahip atıştırmalıklar tüketin.
Yağ yavaş sindirilmesine bağlı olarak daha uzun süre tokluk sağlar, kan şekerinizde hızlı iniş çıkışlara neden olmaz. Doğru yağ kaynaklarını, olması gereken miktar ve zamanlarda tükettiğinizde şekerli besin yeme isteğinizi bastırmada etkili olacaktır. Örneğin ara öğünlerinizde 2 ceviz, 10-12 çiğ badem, fındık gibi kuru yemişler tüketebilirsiniz. Çeyrek avokado üzerine bolca limon sıkıp tükettiğinizde de hem yararlı yağ kaynaklarını almış hem de yemek yeme isteğinizi bastırmış olursunuz.

12. Tüm bunların yanında tatlı yiyecekleri de daha az tercih etmeye çalışın.
Şekerli yiyecekleri ne kadar çok tüketirseniz bu yiyeceklere duyduğunuz istek de o oranda artacaktır. Mümkün olduğunca tüketiminizi azaltarak bu isteklerin de artık kaybolduğunu göreceksiniz.