Sabah İle Türk Usulü Diyet Hakkında Röportaj

MANTILI BÖREKLİ TÜRK USULÜ DİYET
Rejim yaparken aynı şeyleri yemekten sıkılanlara müjde! Türk Yemekleriyle Diyet" adlı kitap, evde her gün pişirilen klasik yemeklerle, hem pratik hem de keyifli zayıflama yöntemleri öneriyor. Menüde karnıyarık ve pilav bile var

Zayıflamak, irade ve sabırla çıkılması gereken uzun bir yol. Buna bir de sürekli meyve-sebze yenilmesini öneren menüler eklenince, bu yolu aşabilmek iyice zorlaşıyor. Ama uzman diyetisyen Ferin Batman ve Dr. Funda Şensoy'un hazırladığı "Türk Yemekleriyle Diyet" adlı kitap, mantı, karnıyarık, kıymalı börek, bulgur pilavı ve kuru fasulye yiyerek de zayıflayabileceğimizi söylüyor. Üstelik kitapta yiyeceklerin kalori değerleri ve kolayca yapılabilen özel yemek tarifleri de veriliyor.

TURUNCU MEYVE YİYİN
*Çorbayı pişirdikten sonra soğumaya bırakın. Soğuyunca üzerindeki yağ tabakasını alın ve ısıtıp öyle için.
*Koyu yeşil, turuncu meyve ve sebzeleri tercih edin.
*Yemekleri fırın, ızgara ya da buharda pişirin.
*Eti, yağ eklemeden pişirdiğiniz sürece yiyebilirsiniz.

Bu diyette yasak yok
Diyet programlarının çoğu, hazırlanması zor tarifler önerir. Ama iki diyetisyenin hazırladığı bu kitap, herkesin mutfağında pişen yemeklerle kilo vermesini sağlıyor.
Uzman Diyetisyen Ferin Batman ve Diyetisyen Dr. Funda Şensoy'un yazdığı "Türk Yemekleriyle Diyet" adlı kitap, şimdiye kadar karşılaşılanların aksine, Türkler'in yaşam tarzına ve damak tadına uygun diyet programları öneriyor. Yani herkesin evinde pişirdiği klasik Türk yemekleriyle zayıflaması mümkün görünüyor. İşin uzmanı Batman ve Şensoy, hızlı kilo kaybetme vaatlerine inanarak, sağlıklarını kaybeden kişilerle çok sık karşılaştıkları için bu kitabı hazırlamaya karar vermiş: "Diyet denildiğinde tüm yemek beğenilerinizi öldüren, yasaklarla dolu, tatsız, hazırlanması güç ya da ekonomik olmayan yemekleri gözünüzde canlandırırsınız. Oysa biz, kökten bir değişiklik yerine, yavaş ve aşamalı bir düzenleme öneriyoruz. Böylece bedensel, sosyal ve ruhsal stresi önlemiş ve diyet yaparken başarı sağlamış olacaksınız." Kitapta, verilen programa uyduğunuz takdirde hem sağlıklı ve keyifli beslenip hem de haftada yaklaşık 1 kilogram verilebileceğiniz söyleniyor.

Güvenilir diyetin tarifi ise; sağlığınızı koruyarak, sizi uygun kiloya indiren ve bunu sürdürmenizi sağlayan beslenme alışkanlıklarını kazandıran diyet olarak veriliyor. Yani yaptığınız diyetin; vücut ağırlığınızı sağlıklı düzeye indirmesi, besin öğeleri gereksinimlerini yeterli ve dengeli olarak karşılaması ve istenilen kiloya ulaşınca, o kiloyu koruyabilecek alışkanlıkları kazandırması gerekiyor. Diyet yaparken şu noktalara dikkat etmeniz öneriliyor. Örneğin; yaptığınız diyetin kalorisi, haftada 0,5-1 kilo verdirecek şekilde olmalı ve yeterli tüm besin gruplarını içermeli. İyi bir diyette hiçbir besin öğesi ya da besin grubuna fazla üstünlük veya değersizlik verilmemeli. Önemli olan bir başka nokta ise diyetin kültürel ve ailevi alışkanlıklarınıza, özellikle de kişisel beğeni ve damak tadınıza hitap etmesi. Aynı zamanda takip ettiğiniz program sıkıcı olmamalı; lezzetli, hoşa giden ve iştah açıcı besinler içermeli. Tabii diyette size önerilen yemeklerin evde ya da ev dışında çok kolay hazırlanabiliyor olması da dikkat çeken diğer noktalardan biri. Kitabı hazırlayan Ferin Batman ve Dr. Funda Şensoy, kilo vermek isteyenlerin asla rakamsal değerlere sabitlenmemeleri gerektiğini de ısrarla vurguluyor: "Önemli olan ağırlığı kısa sürede ve hızla kaybetmek değildir. Kilolarınızı uzun zamanda ama bir daha geri kazanmamak üzere kaybedin."