Hürriyet İle Sağlıklı Zayıflama Hakkında Röportaj

Beslenme ve diyet uzmanları, yaz ayları yaklaşırken, beslenme ve diyet uzmanları diyetin bilinçli bir şekilde yapımlası konusunda uyarılarda bulunurken, "Zayıflayayım derken, metabolizmanızı bozarak aksine kilo almayın" diyorlar.

BESLENME ve Diyet uzmanı Ferin Batman yaz ayları yaklaşırken diyet yapmak isteyenleri sıklıkla yapılan hatalara karşı uyardı. "Standart diyet yoktur, her diyet kişiye özel olmalıdır" diyen Batman, herkesin aynı diyeti yapmasının söz konusu olmayacağını söyledi.

"Bir diyet uzmanı tarafından, o kişinin beslenme alışkanlıklarına, yaşına, cinsiyetine, iş koşullarına, bazal metabolizma hızına ve sağlık problemlerine (yüksek kolesterol, tansiyon, diyabet ) uygun diyet programı belirlenmelidir" diyen Batman, şu uyarılarda bulundu:

"Her bireyin kişisel özellikleri farklı olacağından diyete vereceği cevap da farklı olacaktır. Kimi sağlıklı bir şekilde kilo verirken diğer bir kişi hiç kilo veremediği gibi metabolizmasına uygun olmadığı için birçok, geri dönüşü zor sağlık problemleri ile karşılaşabilir.

ÖĞÜN ATLAMAYIN Diyette öğünler, azar azar ve sık tüketilecek şekilde düzenlenmeli, öğün atlanılmamalıdır. Genelde diyet yapanlar tüm gün boyunca aç kalıp, metabolizmalarını zayıflatırlar. Diyetler 3 ana ve 3 ara öğün olmalıdır. Fakat ana öğünler kadar önemli olan ara öğünler her zaman ihmal edilir ve atlanılır. Kan şekeri, kişi öğününü tükettikten 2-2,5 saat sonra yavaş yavaş düşmeye başlar ve böylece açlık hissi doğar. Buradaki ara öğünlerin amacı da kan şekerinin düşmesini ve açlık duyulmasını engellemektir. Bu nedenle de ara öğünlere gereken önem verilmeli.

MEYVE VE SEBZE ÇOK ÖNEMLİ Meyve ve sebzelere diyette çok daha fazla yer verilmelidir. Bu besinler vitamin ve mineral açısından oldukça zenginlerdir. Ancak meyvenin şeker içerdiği unutulmamalı ve kesinlikle abartılmamalıdır. Kalorisi düşük olduğu için içeriğinde tatlandırıcı bulunan ürünler diyet süresince fazlasıyla tercih edilir. Fakat bunlar zayıflama diyetlerine yönelik ürünler değillerdir. Bu ürünler (reçeller, çikolatalar, baklavalar... vb. ) diyabet (şeker) hastalığı olan insanlara yönelik geliştirilmiş ürünlerdir.

4 BİSKÜVİ 1 DİLİM EKMEK DEMEK Diyet bisküviler ve krakerlerin zayıflatıcı etkisi yoktur. 4 adet diyet bisküvi 1 dilim ekmeğe eşittir. Yapılan en büyük hatalardan biri de zayıflama dönemi bittikten sonraki dönemdir. Genelde kilonun korunması gereken bu dönemde, diyete başlamadan önceki, şişmanlamaya neden olan kötü beslenme alışkanlıklarına geri dönüş yapılır. Burada yapılması gereken, sağlıklı beslenme alışkanlığının bir yaşam tarzı haline getirilmesi ve diyet süresince belirlenen ilkelerin bu dönemde de benimsenmesidir.

Haftada 3 gün 10 dakika

Son günlerde vibrasyon etkisiyle çalışan aletlere de olan ilginin arttığına dikkat çeken Ferrin Batman, bu aletlerle uygulanan diyetin yanı sıra haftada üç gün 10 dakika gibi bir zaman ayırarak, zayıflamanın mümkün olduğunu söyledi. Kişinin bazal metabolizmasına ve alışkanlıklarına göre hazırlanmış beslenme programı ile birlikte kişinin egzersiz programını da planladıklarını söyleyen Ferin Batman, şunları söyledi:

"Zayıflamak ve forma girmede diyetin yanı sıra egzersiz de çok etkili. Egzersiz yapmayı sevmeyenler, alışkanlığı olmayanlar ve başlayıp bir türlü devam ettiremeyenler için bu tür programlar ideal. Diyet programı ile birlikte uygulandığında ise metabolizma hızlanıyor, düzeltmek istenilen bölgeye yoğunlaşılarak daha kolay sonuç alınıyor. Süre kısalıyor ve motivasyon artırıyor.