HÜRRİYET GAZETESİ- TAZE FASULYENİN FAYDALARI

TAZE FASULYENİN FAYDALARINI BİLİYOR MUYDUNUZ?

Bunları öğrendikten sonra sofranızdan eksik etmeyeceksiniz. Taze fasulyenin pek çok yararları ile mevsiminde hafta da en az 1 kez tüketilmesini öneren Beslenme ve Diyet Uzmanı Ferin Batman, taze fasulyenin sağlığa faydalarını ve satın alırken dikkat edilmesi gerekenleri anlattı.

 

1.Taze yeşil fasulyenin kalorisi oldukça düşüktür. Çiğ olarak, 100 gramı 31 kalori içerir. Doymuş yağlar içermez. Vitamin, mineral ve mikro besinler açısından oldukça zengindir.

2. Yüksek lif içerdiği için, sindirim sistemini düzenler, kabızlığı önler. İleride oluşabilecek kalın bağırsak kanseri riskini azaltır. Kolesterolün kalın bağırsaktan geri emilimini azaltarak, kan kolesterolü seviyesini düşürür.

3. Yeşil fasulyenin A vitamini düzeyi yüksektir. Önemli antioksidanlardan olan, Lutein, zea-xantin ve beta-karoten içeriği ile sağlığı geliştirir. Bu antioksidanlar, serbest radikallerle savaşır, yaşlanmayı yavaşlatır çeşitli hastalıkları önler.

4. Göz sağlığının korunmasında oldukça önemli bir rol oynar.

5. Çok iyi bir folat kaynağıdır. 100 gm taze fasulye de 37 mikrogram folat vardır. Folat ile birlikte kullanılan B12 vitamini, Hücrelerde DNA sentezinde kullanılan en önemli vitamindir ve hücre sağlığı için çok önemlidir. Hamilelik öncesi ve hamilelik sırasında anne ve bebek sağlığı açısından yararlı olan folik asit içeriği nedeniyle bolca tüketilmelidir.

6. Fazla miktarda B6 vitamini, B1 vitamini ve C vitamini içerir. C vitamininden zengin yiyecekler ,vücut direncini artırır, enfeksiyonlarla mücadeleyi sağlar, serbest radikallerin hücrelere olan kötü etkilerine karşı savaşır.

7. Demir, kalsiyum, magnezyum, manganez ve potasyum gibi vücut metabolizması için çok önemli olan mineralleri gerekli miktarda içerir. Manganez çok güçlü bir serbest radikal savaşçısı olan antioksidan enzimlerden süperoksit dismutaz enzimini çalıştıran faktördür. Yaşlanma etkilerine karşı savaşır. Potasyum ise kalp ritmini ve kan basıncını kontrol eden çok önemli bir mineraldir.

8. Taze fasulye, bedeni ve zihni yorgunlukları giderir. Vücudun kuvvetlenmesini sağlar.

9. Pankreas bezinin gereği gibi çalışmasına yardımcı olur. Şeker hastalığını önler ve kandaki şeker miktarını düşürür.

10. Albümini düşürür. Böbreklerdeki kum ve taşların dökülmesine yardımcı olur. Karaciğer yetersizliğini tedavi eder. Kalbi ve böbrekleri kuvvetlendirir. Kalp çarpıntılarını giderir.

11. Zehirlenmelerden sonra yenilecek olursa çabuk iyileşmeyi sağlar. Satın alırken bir tane kırın ve çıtır çıtır olmasına dikkat edilmeli. Eğer kırıldığında fasulyede esneme varsa veya kırılmıyorsa bu taze olmadığını gösterir. Aldıktan sonra, hemen pişirilmelidir çünkü tazeliğini çabuk kaybeden bir sebzedir.