HÜRRİYET GAZETESİ-SAĞLAM ZİHİN VE VÜCUT GELİŞİMİ İÇİN OMEGA-3 l

Özellikle hamileler ve çocuklar bol bol balık tüketmeli! Balık ve balık yağında bulunan Omega-3 yağ asitleri, zihin faaliyetlerinin gelişimi, bedensel gelişim ve bağışıklık sisteminin güçlenmesi için çok önemlidir. “Özellikle balık, anne adaylarının ve çocuk beslenmesinin mutlaka bir parçası olmalıdır” diyen Beslenme ve Diyet Uzmanı Ferin Batman, balık yemenin faydalarını anlattı.

 

A, K ve D vitamini deposu

Balık eti, kemik gelişiminde, gözün farklı ışıklara uyum sağlaması ve görebilmesinde, vücudun bağışıklık sisteminin güçlendirilmesinde önemli rolü olan A vitamini; kalsiyumun kemiklere yerleşmesi, kemik sağlığı ve gelişiminde görevli olan D vitamini ve özellikle kanın akışkanlığında görevli K vitamini bakımından oldukça zengindir.

Haftada üç kez su ürünleri tüketilmeli

Hafta da üç kez düzenli balık ve diğer su ürünlerinden tüketmek, vücudun tüm gereksinimini karşılar. Balık etinin yağ içeriğini temel olarak uzun zincirli çoklu doymamış yağ asitleri oluşturur. Bu yağ asitleri göz sağlığı, kanın akışkanlığı, beyin fonksiyonları, kalp krizi, kalp damar hastalıkları, damar sertliği, depresyon, migren, eklem romatizmaları, şeker hastalığı, yüksek kolesterol ve tansiyon ile kanser gibi pek çok hastalıktan korunma da önemli sağlık etkilerine sahiptir. Ayrıca her balık bütçenizi zorlamaz. Bazı balıklar pahalıdır ama ucuz balıklar da bulunmaktadır.

Balık yiyen hamilelerin çocukları daha zeki oluyor

Tüm bu olumlu etkilerinin sağlanabilmesi için haftada en az 2 öğün yağlı balık tüketilmelidir. Hamilelik ve emzirme döneminde olan kadınların, anne ve çocuk sağlığı açısından haftada en az 3 kez balık tüketmesi gerekir. Hamilelik sırasında, bebek Omega 3 yağ asitlerini anneden alır. İngiltere'de yapılan bir araştırma hamileliklerinde balık yağı açısından zengin bir diyet uygulayan kadınların çocuklarının daha zeki ve daha çevik olduklarını ortaya koydu.

Kemik gelişimi için yararlıdır

Büyüme çağında kemik gelişimi için yeterli düzeyde kalsiyum alımı çok önemlidir. Ton, sardalya gibi konserve balıklar ve küçük balıklar, süt ürünlerinin yanında çocuk beslenmesinde daha fazla kalsiyum bulundurmanın en iyi yoludur.

Astım tehlikesini azaltır

Bazı bulgulara göre, haftada birden fazla, özellikle de yağlı balıklardan yiyen çocuklarda astıma tutulma oranı, fazla balık yemeyen çocuklara göre daha azdır.

Balık kilo aldırmaz

İçinde sağlık için önemli olan Omega-3 yağı bulunmasına karşın, balıklar genel olarak daha az yağlıdır, kilo aldırmazlar. Çocuklarda obeziteyi önler.