HÜRRİYET GAZETESİ-KIŞ AYLARINDA SAĞLIKLI BESLENME

Kış aylarında kendinizi çok halsiz hissediyorsanız doğru bir beslenme ile daha sağlıklı ve enerjik olabilirsiniz. Bağışıklığı kuvvetlendiren aynı zamanda da kilo korumayı sağlayan Beslenme ve Diyet Uzmanı Ferin Batman’ın sizler için hazırlamış olduğu beslenme programı, kış aylarını sağlıklı geçirmenizi sağlayacak. 

Kış aylarında sağlıklı beslenme

Sebze ve meyveyi proteinle dengeleyin

Gribe karşı yapılabilecek en etkili şeylerden biri yeterli C vitamini almaktır. Portakal, mandalina ve limon haricinde kuşburnu, kırmızı ve yeşil sivri biber, kivi, maydanoz ve rokada da bolca C vitamini bulunur. Öğle ve akşam yemeklerinde salataya yer vermekle hem formunuzu hem de sağlığınızı korursunuz. Salatanın yanına ton balığı, tavuk, ızgara et, yumurta gibi proteinler ekleyebilirsiniz. Daha fazla protein ve daha az yağ kullanımı bağışıklık sistemimizin dostudur. Aşırı yağ kullanımı bağışıklık sistemini zayıflattığından özellikle hayvansal yağları iyice azaltın. Sebze yemeklerini etle pişirirseniz yağ eklemeyin. Haftada en az 1 gün kurubaklagil tüketmeye özen gösterin. Kuru fasulye, nohut ve yeşil mercimek gibi kuru baklagiller iyi birer protein kaynağıdır.

A vitaminini ıspanaktan alın

Yeterli miktarda alınacak A vitamini, cildi ve mukozaları yani vücuda dışarıdan gelen istilacıların geçebileceği tüm yüzeyleri güçlendirir. A vitamini ayrıca beyaz kan hücresi aktivitesini artırır, kansere karşı güçlü bir koruma sağlar. A vitamini ihtiyacınızı havuç, ıspanak, brokoli ve pırasa ile karşılayabilirsiniz. D vitamini için süt, peynir ve balık; E vitamini için ceviz, fındık, ayçiçeği çekirdeği ve diğer tohumlar, yağlar, tahıllar; B6 için ise fındık, fıstık, ceviz, ayçiçeği tohumu, tavuk ve balık tüketilmelidir.

Bağışıklık sisteminizi bu besinlerle güçlendirin

Güçlü bir bağışıklık sistemi için besinlerle birlikte daha çok demir, magnezyum, selenyum ve özellikle çinko almalısınız. Koyu yeşil yapraklı sebzelerden, kırmızı et, tavuk, kuru kayısı ve kuru üzümden demir; tahıl, sebze, süt ve deniz ürünlerinden magnezyum; balık ve diğer deniz ürünlerinden selenyum; yumurta, süt, et, tahıl ve deniz ürünlerinden ise çinko ihtiyacınızı karşılayabilirsiniz.

Yaza kadar yavaş yavaş kilo verin

Fazla kilosu olan kişiler için kış ayları kilo vermeye başlamanın tam zamanı. Çünkü yaz yaklaşıp, mayo giyme zamanı gelince, panik halinde yapılan hızlı diyet uygulamaları son derece sakıncalıdır. Şimdiden başlanırsa, haftada en fazla 1 kilo vermek suretiyle sağlıklı ve kalıcı bir zayıflama sağlanabilir. Kısa zamanda verilen kilo, sadece su ve kas kaybından oluşur. Gerçek anlamda yağ kaybetmek için biraz daha sabırlı olmak ve istenilen kiloya inmek için daha uzun bir zamanı hedeflemek gerekir.

Yatmadan önce bir muz yiyin veya bir bardak süt için

Güneşin ve ışığın bol olduğu zamanlarda, serotonin, melatonin ve adrenalin hormonlarının salgısında artış olur. Bu hormonlar sayesinde kendimizi daha enerjik ve mutlu hissederiz. Kapalı havalarda bu açığı karşılamak için protein açısından zengin besinler tercih edilebilir. Yumurta,et gibi besinlerde bulunan amino asitler bu hormonların salgılanmasını hızlandırırlar. Ya da yatmadan önce yenilecek bir muz veya içilecek bir bardak süt, uykuyu düzenlemeden sorumlu melatonin hormonunun salgısını hızlandırabilir, böylelikle sabah daha zinde uyanılır. Kilo problemi olmayanlar için mutluluk vermesi açısından bir parça çikolata hiç fena olmaz, hem de çikolatada bulunan fenoller kalp krizini önlemeye yardımcı olurlar. Siyah çikolatanın kalorisi ve kolesterolü, sütlü çikolataya göre daha düşüktür.