HÜRRİYET GAZETESİ- ÇİNLİLERİN ZAYIF KALMA SIRLARI

Vücut ısısını yükselten yiyecekleri tercih edin. Sağlıklı beslenmenin sırrını asırlar önce keşfeden Çinlilere göre kilolu insanların vücudunda iki düşman var; fazla yağ ve ödem. Vücut ısısını yükselten yiyecekleri tercih eden Çinlilerin beslenme sırrını Beslenme ve Diyet Uzmanı Ferin Batman anlatıyor. Çinlilere göre vücut fonksiyonlarının temel elementi olduğuna inanılan ateş yağı eritir, suyu ise buharlaştırır. Vücut ısısını yükselten yiyecekleri enerji toniği olarak adlandıran Çinliler sofralarında bu besinlere yer veriyor. Enerji toniklerinin önde geleni baharatlar, sirke, soğan, sarımsak vücut ısısını yükselttiği için yemeklerinde bolca kullanıyorlar. Bir başka enerji toniği tavuk ve dana ciğeri özellikle böbreklerdeki ısıyı yükselten besinlerin başında geliyor. Bu şekilde sağlıklı beslenme alışkanlığı kazanarak kilo sorunu, zayıflama derdi olmaksızın bu günlere kadar gelmişler. Ancak bugün Çin'de yapılan araştırmalar fast food beslenme alışkanlığının Çin'e uzanmasıyla obezite tehlikesinin Çinliler de tehdit ettiğini gösteriyor.

Ahududu ve frambuaz mucize besinler

Çinliler için mucize enerjili besinler, ahududu ve frambuaz. Çinliler frambuazın vücut ısısını yükselten, kadınlık hormonlarının çalışmasını artıran gücüne inanırlar. Aynı zamanda saç ve cilt güzelliğinde de faydalıdır. Çinliler daha yüzyıllar öncesinde az et, az yağ ve fazla sebzenin sağlıklı beslenmenin anahtarı olduğunu keşfettiler. Çin yemek kültüründe tatların bileşimi ve renklerin uyumu çok önemlidir. Her bir yiyeceğin yaptığı etkiyi önemserler. Her bir rengin etkilediği organlar vardır ve bu etkilerini göz önüne alarak tüketirler.

Karides enerji vererek cinsel gücü artırıyor

Diğer önemli besinler deniz mahsulleri, özellikle de karidesin özellikle seksüel gücü artırma ve üreme organları üzerinde olumlu etkileri mevcut. 16. y.y da Çinli bitki uzmanları özellikle seyahate giden erkeklerin seyahate çıkmadan önce karides yememelerini önermiş. Cinsel gücü artırdığı gerekçesiyle eşlerini aldatabilecekleri üzerinde imada bulunmuşlar. Bu nedenle Çinliler için önemli bir enerji toniği olduğu kabul edilir. Fakat böceklerin kolesterolü artıran özelliklerinin göz ardı edilmemesi gerekiyor.

TATLI TUZLU LEZZETLERİN BİR ARADA SUNULDUĞU DİKKAT ÇEKİCİ BİR TARİF: TATLI EKŞİ SOSLU KARİDES!

Küçük lokma ve çok çiğneme Çinlilerin zayıf kalma sırrı kuşkusuz küçük porsiyonlarda ve yavaş yavaş yemektir. Yavaş yemek tokluk hissini besler bu da az yemenizi sağlar. Büyük porsiyonlar yeme dürtüsünü daha da hareketlendireceği ve tabağınızdakini bitirmeye zorlayacağı için kilo almanızı kolaylaştıracaktır. Çinlilerin zayıf kalma formülünde yağ oranı düşük, sebze ağırlıklı beslenme tarzıdır. Hamur işleri, hamurlu tatlılar, kurabiyeler ve çikolatalar, pastalardan uzak beslenme alışkanlığı sizin de formda kalma formülünüz olacaktır.

Esmer pirinç formülü

Pirinç, Çin sofralarında özel öneme sahip bir yiyecektir. Birçok öğünde yer alır. Esmer kabuklu pirinci haşlayarak öğünlerinize ekleyebilirsiniz. Tok kalmanıza yardımcı olacaktır.

Kırmızı et yerine balık

Kalp için sağlıklı omega 3 yağı bakımından zengin balık ana öğünün sırrıdır. Kırmızı et yerine balık tercih eden Çinliler sofralarında sebzeyi ihmal etmez. Sebze ve salata kahvaltı öğününde dahi yer bulur. Kırmızı etin sağladığı besin öğelerini soyadan sağlayan Çinliler soya sayesinde kırmızı etten alacakları yağdan daha azını almış olurlar. Bu da formda kalmalarının bir başka sırrını oluşturur.

Tatlı, ekşi birlikte yenir

Kullandıkları lezzetlerin orantılı olmasına özen gösterirler. Bu nedenle tatlı, acı ve ekşiyi aynı oranda kullanırlar. Bir öğünde 50-60 kalori alan Çinlilerin en büyük zayıf kalma sırrı budur.