Ankara Magazin

ANKARALARIN SAĞLIKLI YAŞAM GURUSU- Ankaralı hanımlar ona sormadan adım atmıyorlar...
Bu ayki konuğumuz Ankara’ nın ünlü Beslenme Uzmanı, Uzman Diyetisyen Ferin Batman. Ankaralı hanımlar sadece ne yiyeceklerini, nerde yiyeceklerini değil, gidecekleri, spor merkezinden, estetik cerrahına, güzellik salonundan, hangi makineye gireceklerine kadar herşeyi ona danışıyorlar.

Dünya şişmanlıyor mu?
Obezite özellikle son 20 yılda, bütün dünyada bir salgın hastalık gibi hızla yayılıyor. Bu salgından ülkemiz etkileniyor. Bugün ülkemizde kadınların yaklaşık üçte biri, erkeklerin yaklaşık beşte biri obez, yani şişman sayılıyor.

Doğru zayıflama diyeti nasıl olmalı?
Özellikle bu aylarda bütün gazeteler ve dergiler peş peşe diyet listeleri yayınlıyorlar. Ancak bu çok sakıncalı hatalı diyetlerin kurbanlarına biz bu işin uzmanları sağlıklarını yeniden kazandırmaya çalışıyoruz. Şişmanlık bir hastalık ve insanın başına geldimi malesefki devam ediyor ..bununla başa çıkmak için,çözüm,değişik isimli diyet listeleri, akapunktur, ayurveda, vb.gibi yöntemler değil..Bununla başa çıkmak için kesinlikle bu konuda bilgili, donanımlı olmak gerekir. Benim yaptığım da bu.., sağlıklı beslenme ve zayıflama konusunda başlı başına bir eğitim programı uyguluyorum. Bir taraftan psikolog gibi diğer kişisel sorunlarını da dinliyorum.
Uygulanacak program, genel prensipler içinde,sosyal yaşamdan kopmadan,evde ne pişmişse, canınız ne yemek istiyorsa onu yiyebileceğiniz bir şekilde hazırlanmalıdır en önemlisi diyet kişiye özel olmalıdır.Mutsuz eden diyet doğru bir diyet değildir.

Kişiye özel diyet ne demek?
Herkesin kendine has bir yaşam tarzı ve kişisel özelliği var. Hasta kapıdan girdiğinde ilk aşama olarak hayat hikayesini detaylı bir şekilde dinliyorum. Saat saat ne yer ne içer. Kaçta yatar kaçta kalkar Genetik özellikleri ,yaşı, hastalıkları, fiziksel aktivitesi nedir. Öğreniyorum. Bu da her kişiye farklı kişiye özel bir diyet demektir.

Diyet programını hazırladıktan sonra iş kişiyemi kalıyor?
Sonrasında sürekli takip ediyorum. Gerektiğinde değiştiriyorum.Düşük kalorili yemek tarifleri içeren kısa süreli programlar ekliyorum.Hastalarım da beni zorlandıkları yerde mutlaka arayıp ne yapmaları gerektiğini sorarlar. Doğum gününe gidicem, güne gidicem, japon restoranında ne yeyim..İtalya ya gidiyorum ne yapıyım gibi. Diyeti nasıl daha keyifli nasıl sıkılmadan sosyal hayatlarından kopmadan yapabileceklerini bulmaya çalışıyorum

Keyifli bir diyet olabilir mi?
Uyguladığım programda yasak yok.. her şeye belli bir miktarda izin veriyorum. Akşamları bir duble bir şey içmeyi alışkanlık haline getirmiş bir kişiye bile uygun bir zayıflama menüsü hazırlanabilir. En sevdiği 2 şeyin hangisi daha az zararlıysa onu seçmeyi öğretiyorum. Yada yanında ne yerse daha az zarar verir onu biliyor. Örneğin içkinizi için ama yanında meyve yemeyin onun yerine bir miktar kuruyemiş veya salatalık, peynir yeyin diyorum. Diyet yapmak zaten sinir bozucu bir durum. Nasıl rahatlatılır ona bakıyorum. Birlikte çözünler buluyoruz.

Sadece meyve yiyerek zayıflanabilir mi?
Kilo vermenin ve korumanın anahtarı doğru yemek seçimi yapabilmektir.Meyve de şeker gibi o nedenle fazla yendiğinde kan şekerini yükseltiyor. Yani çok masum değil. Ama programda mutlaka belli bir miktarda yer veriyorum. Yemeklerde 2 saat sonra veya 20 dakika önce yenmesini öneririm.

Diyetle birlikte spor yapmak şart mı?
Kişinin hayatında spor varsa veya sokmayı düşünüyorsa tabiki nasıl olması gerektiğini konuşuyoruz. Ama hiç yapmamışsa yada yapmayı düşünmüyorsa illa yapılıcak diye bir şey yok. Eğer yapabilirse Hafif yürüyüşleri hayatına sokması konusunda ikna etmeye çalışıyorum. Çünkü alışkanlığı olmayan birisi zayıfladıktan sonra hem diyeti hem sporu bırakırsa verdiği kiloları alması çok daha kolay olur.

Kiloların geri alınmaması için ne yapmalı?
Kilo vermek hiç önemli değil. Son derece kolay herkesin bir kilo verme hikayesi vardır... 10 kilo verdim... 15 kilo verdim gibi..ama şimdi nasılsın önemli olan bu.. önemli olan kiloyu korumayı başarmak...
Zayıflayan kişileri tamam zayıfladınız hadi güle güle diye göndermiyorum. Sıra koruma programına gelmiştir. Ne kadar süre de zayıfladıysa bir o kadar süre kontrol altında tutuyorum. Yeni alınan kilolalar nasıl çok çabuk giderse yeni verilen kilolarda çok çabuk geri gelirler. Diyet programını birden açmak bütün emeklerin boşa gitmesine neden olur. 2 sene yeni kilolarını koruyabilirlerse başarmışlar demektir. Kilosunu korumak isteyenlere bir tüyo.. Her gün tartılsınlar. 1 kilo bile aldılarsa hemen versinler. Benim hastalarım bu konuda bilgili olduklarından hemen müdahale edebiliyorlar. Aynı hastam tekrar kilo almış olarak pek karşıma gelmez..Senede bir çiçeklerini alıp gururla gelirler..

Geç saatte yemek yemek şişmanlatır mı?
Hiç öyle bir şey yok. Benim gece çalışan hastalarım var. Gündüz uyuyorlar..açmı gezicekler bu durumda..Önemli olan Günlük alınan ve harcanan enerji dengesidir. Ancak yemek yeyip hemen yatmak zararlı. Yemek yedikten en az 2 saat sonra yatmalıdır.

Zayıf olmak şart mı?
Herkes manken gibi olucak diye bir kural yok. Her vücudun sevdiği ve korumaya çalıştığı bir kilo var. Bunun altına düşmeye çalışmak veya genetik yapınızı değiştirmeye çalışmak sağlığınızı kaybetmenize neden olur.Beden Kütle İndeksi dediğimiz bir oran var. Bu normal yani sağlıklı sınırlar içindeyse, sizi rahatsız etmiyorsa kimseyi ilgilendirmez. Ama sağlıklı bir hayat ve yaşlılık geçirmek için sağlıklı beslenmeyi öğrenmek şart.

Beslenme Danışmalığı dışında kitapta yazıyorsunuz?
Kitap yazıyorum, dergi ve gazetelere yazıyorum. Amerikalılarla çalışırken yurt dışında profesyoneller için Dünya mutfakları ve ileri servis tekniği eğitimi aldım. Bunu diyet bilgimle birleştirip bir kitap hazırladım.Bir diğeri de nisan sonu çıkacak Daha öncede bir diyet kitabı hazırlamıştım. Çünkü yazmak için okumak araştırmak yenilikleri takip etmek gerekiyor.Bu da çok keyifli. Digiturk kanal 56 dan yayınlanan e-vizyon da A-ferin isimli bir program hazırlayıp sunuyorum.Orda da ünlülerin beslenme biçiminde yola çıkarak sağlıklı beslenme ve diyet önerileri veriyorum sağlıklı beslenenlere ve sağlıklı yemek yapan mekanlara A-ferin veriyorum..

Ankaralılar size hangi konularda danışıyorlar?
Sadece ne yiyecekleri nerde yiyecekleri konusunda değil yapmaları gereken fiziksel aktivite konusunda da tavsiyeler verebiliyorum. Uzun yıllar basketbol oynadığım ve hep spor yaptığım için bu konuda bilgim var. Pek çok hanımla çalıştığım ve senelerdir bu konuların içinde olduğum için gidecekleri spor merkezinden, estetik cerrahına, güzellik salonundan, hangi makineye gireceklerine, yeni çıkan sellülit kremine kadar herşeyi sorarlar.

Reform Beslenme Eğitimi ve Danışmanlık 0 312 468 83 02