OLCULU YEMEYI BASARABILMEK ICIN 10 HARIKA ONERI

1. ÖĞÜNÜ PAYLAŞIN!

Hiç restoranlardaki porsiyonların dört kişilik bir aileyi doyuracak kadar büyük olduğuna dikkat ettiniz mi? Hepsini bitirip kendinizi kötü hissedeceğinize veya arta kalanını eve paket yaptıracağınıza, bir porsiyonu arkadaşınızla bölüşün ve böylece paranız da cebinizde kalmış olsun.

2. BİR ISIRIK KURALI!

Porsiyonu bölüşmek harika bir fikir olsa bile tatlıyı paylaşmak size biraz fazla olabilir. Sadece bir ısırık alıp gerisini geri yollayın. (Eve paket yok!) Tadını alın ama üstünüzde taşımayın.

3. KENDİNİZİ BİLİN!

Ilımlılık bazı durumlarda iyidir ancak bazen tehlikeli de olabilir. Bir başka deyişle, porsiyon paylaşımında başarılı olabilirsiniz ama çatal dolusu bir tatlıyı da geri çevirin. Zayıf yönünüzü bilmek ve bunda dürüst olmak sizi doğru yolda tutar.

4. PLANINIZ VAR MI?

Ofisinizde bir parti varsa, oraya gitmeden bir şeyler yiyin ki partide açlıktan her şeyi yemeye çalışmayın. Bir büfeyi gözden geçirip, en sevdiklerinizi seçin. Sevdiğiniz her yiyeceği tadarak hem partiden keyif alır, hem de Noel Baba’ya benzemezsiniz.

5. BUNU HAK ETTİNİZ!

Akşam yemeğinizi daha küçük bir tabakta yiyin. Araştırmalar, yemek miktarımızı tabağımıza göre aldığımızı gösteriyor. Masada servis yapmaya da son verin ve mutfakta tabakları doldurup masaya öyle getirin.

6. HAYIR DEMEYİ BİLİN!

“Hayır teşekkür ederim” demek, sadece HAYIR demekten daha güzel. Bu çok önemli deyime çalışın ki yemek davetlerinde ikinci bir tabağı veya büyük bir porsiyonu nazikçe geri çevirebilirsiniz. Bunu söylerken gülümseyin ve unutmayın ki ödülü tartıda göreceksiniz!

7. SEÇİCİ OLUN!

Ölçülü yemeği seçin ve sadece gerçekten sevdiğiniz yemekleri yiyin. Unutmayın ki siz bir dilim çikolatalı pastadan daha değerlisiniz!

8. BEDEN ÖLÇÜNÜZÜ KÜÇÜLTÜN!

Hamburger, patates kızartması ve içecek için aş erip yemeğe karar verdiniz. Sağlıklı yemeklerle dolu bir haftayı mahvetmeden nasıl başaracaksınız? Çocuk menüsünü seçin, böylece hem daha az kalori, hem de güzel bir oyuncak alırsınız!

9. KENDİNİZİ ÖDÜLLENDİRİN!

İyi seçim yaptığınızda tartıda da iyi sonuçlar alırsınız. Ölçülü olmak bu demektir! Kendinizi, yemek yerine, manikür veya yeni bir çift ayakkabı ile ödüllendirin. Ölçülü olmak harikadır ve size yemeklerinizi idare etme gücünü verir!

10. SU İÇİN!

Su gerçekten bir mucizedir. Sadece bir bardak su (200ml) iştahınızı ve susuzluğunuzu keser. Yemeğe gelince, bu inanılmaz sıvı sizin daha ölçülü ve ılımlı karar vermenize yardımcı olur.