STRESI AZALTAN VE RUH HALINI DUZELTEN 10 BESIN

1.ÇERİ DOMATES

Depresyonu Engeller.
Domates; likopen içeriği ile beyin gelişimini destekler, depresyona neden olan etkenler ile savaşır. Likopen özellikle domatesin kabuk kısımlarında yüksek miktarda bulunur, bu yüzden salatalarınıza çeri domatesler eklemenizi öneririm. Likopen emilimini artırmak için 1 tatlı kaşığı zeytinyağı ekleyin.

2.ROKA, MARUL

Endişeyi Azaltır.
Rokanın ruh halinize iyi geldiğini duyduğunuzda şaşırmayın. Koyu yeşil yapraklı bu sebze magnezyum içeriği ile beyin de enerji düzeyini artıracak biyokimyasal reaksiyonlara katılır. Yapılan bir çalışmalarda yüksek magnezyum alımının depresyonu azalttığı bulunmuştur.

3.KIRMIZI SOĞAN

Kan Basıncını Düzenleyerek Stresi Azaltır
Flavonoid etkisiyle damarları genişletir yüksek tansiyonu düşürür. Kanı sulandırır. Kolesterolü düşürür. Stresi azaltır.

4.SIĞIR ETİ

Özellikle yeşillikle beslenen hayvanların etlerinde oldukça yüksek miktarda konjuge linoleik asit yer alır. Konjuge linoleik asit bizim en sevdiğimiz yağ türüdür. Vücutta metabolizmayı uyarır öte yandan stres hormonlarını azaltır. Sığır etinin demir içerdiğini de söylemeden geçemeyeceğim. Kansızlık sorunu yaşayan çoğu kadın yorgunluk ve mutsuzluktan da şikayetçidir. Çözümü kırmızı ette arayın, ama miktara dikkat tabi !

5. YUMURTA

Yumurta; çinko, B vitamini, iyot ve kaliteli protein içeriği ile yüksek enerji sağladığı gibi aynı zamanda gün boyu enerjinizi korur. 2014 yılında yapılan bir araştırmaya göre kahvaltıda 1- 2 adet yumurta tüketilmesi kilo kaybını destekliyor ve diyet süresince psikolojinizi de koruyor.

6.SOMON, TUNA BALIĞI

Stres ile savaşır.
Omega 3 yağ asitlerinin stres hormonları olan kortizol ve adrenalinin düzeyini azalttığı gösterilmiştir.

7.AVOKADO

Tekli doymamış yağ asiti ve potasyum içerdiği için avokado stresi azaltmaya yardımcı bir besindir. Kan basıncını düşürmeye yardımcı olur.

8.KIRMIZI MEYVELER

Antioksidan ve posa içeriği yüksek olan kırmızı meyveler ; c vitamini de içerdikleri için stresi azaltır, ruh halini düzeltir. Yaklaşık ½ su bardağı günde tüketilmesi önerilmektedir.

9. PORTAKAL, KİVİ, ÇİLEK

Yorgunluğu Azaltır.
C vitamini stres savar bir vitamindir. C vitamini kaynaklarına diyette yer açın. C vitamini stres ile ilişkili kortizol hormon düzeyini etkiler.

10. BADEM, CEVİZ, FINDIK

Sakinlik verir.
B, E vitaminleri, tekli doymamış yağ asitleri ve magnezyum içeriği ile strese karşı savaşır. Vücuttaki oksidan molekülleri azaltır, kan basıncını düzenler.