GIDA TAKVIYESI NEDIR? NICIN KULLANIYORUM

Gıda takviyeleri pek çok insan için ilaç veya katkı maddeleri gibi zararlı bileşenler olarak görülebiliyor. Ancak benim de hayatımın olmazsa olmaz parçalarından biri haline gelen gıda takviyelerinin aslında ne işe yaradığını ve neden gerekli olduğunu açıklayarak ofis ve online diyet danışanlarımdan sıkça soru aldığım takviye edici gıdalar konusunda aklınızdaki soru işaretlerini  gidermek için sizinle bu yazıyı paylaşıyorum.

Gıda takviyeleri sağlığınızı  en iyi düzeye çıkarmak için gerekli vitamin, mineral ve diğer önemli besin öğelerini günlük önerilen düzeyde alabilmenizin etkili bir yoludur. Zorunlu yaşam koşulları, organik yiyeceklere ulaşım imkanının az olması, alerji/intolerans gibi durumlar nedeniye bazı besleyici yiyeceklerin diyetten çıkarılma zorunluluğu gibi birtakım etmenlerden dolayı her zaman tüm besin öğelerini almamız mümkün olamıyor. Gıda takviyeleri ile sağlıklı diyetinizde yer veremediğiniz önemli besin bileşenlerini almanız mümkün hale geliyor. Burada şunu belirtmeliyim ki gıda takviyesi üretimi ile doğal yiyeceklerin yerini almak hedeflenmemektedir.

Günümüzün gıda takviyeleri; vitamin, mineral, amino asit, enzim, bitki tohumları ve diğer pek çok besin bileşelerini içermektedir. Bu takviyeler geleneksel tablet, kapsül, tozlar ve sıvı formlar olmak üzere çok farklı seçenekte karşımızıa çıkıyor.En yaygın gıda takviyeleri D ve E vitaminleri; kalsiyum ve demir gibi mineraller; ekinezya ve sarımsak gibi otlar; glukozamin, probiyotik ve balık yağları gibi özel ürünlerdir. Belirli otoritelerce (FDA gibi) ticari amaçlı üretilmesi yasaklanan bu ürünlerin içerikleri de bu konuda dünyada ortak kabul edilen yasalar temel alınarak hazırlanmaktadır. Gıda takviyesi almadan önce mutlaka diyetisyeninize danışın.

Peki ben en çok hangi ürünleri kullanıyorum:

Kemikleriniz genetik olarak benim gibi ince bir yapıda ise size de kalsiyum ve D vitamini desteği almanızı öneririm.

Saç ve tırnaklarımın güçlenmesi, sağlıklı görünümü ve her zaman ışıldaması için fito krem kullanıyorum.

Özellikle yaşlanma ile vücuttaki Koenzim Q10 (ubiquinon) üretimi azalmaktadır. Vücudumuzda besinlerin enerjiye dönüşümünde görev alan Koenzim Q10 gün içerisinde enerjik hissetmeniz, bağışıklığınızı güçlendirmeniz açısından önemli bir moleküldür. Aynı zamanda güçlü bir antioksidan kapasiteye sahiptir. Hücreleri yaşlandıran serbest radikallerinin zararlı etkilerini azaltır. Koenzim Q10 vücutta koenzim QH (ubiquinol) formuna dönüştürülerek kullanılır.  Koenzim QH formu yağda çözünebilir bir molekül olduğundan vücutta hücre zarı gibi yağ bulunan bölgelerde aktif olarak görev alır. E vitaminine göre daha güçlüdür böylece oksidatif hasarın bulunduğu hücrelerden içeri giremeyen E vitaminini yerine hücreye girerek onarımı sağlar. Koenzim QH vücutta üretilebilmektedir. Genç kişilerde koenzim Q10 alındığında kolayca koenzim QH formuna dönüştürülebilir. Ancak yaş ilerledikçe bu dönüşüm de zorlaşmaktadır. Dolayısıyla daha ileriki yaştaki bireylerde koenzim Q10 takviyeleri kullanılacağında QH formu içeriğine sahip gıda takviyeleri kullanımı daha etkili olacaktır. 

Diyetimde her zaman tüm besin gruplarını dengeli bir şekilde tüketmeye özen gösteriyorum. Ancak bazen yeteri kadar balık tüketemediğim zamanlar olabiliyor.Böyle dönemlerde hafıza, Alzheimer gibi beyin foksiyonları ve kalp sağlığı üzerinde çok etkili olan omega-3 yağ asitlerinden zengin beslenebilmek için omega-3 takviyeleri kullanmayı iyi bir fırsat olarak görüyorum.

Özellikle sonbahar-kış ayları geldiğinde bağışıklığımın düştüğü bu dönemde C vitamini desteğiyle vücudumu güçlendirmeyi ihmal etmiyorum. C vitamini vücutta antioksidan mekanizmasında doğrudan görev aldığı için yeteri kadar alarak oksidatif strese karşı hücrelerimi korumak oldukça önem taşıyor. Ben böyle dönemlerde C vitaminin vücutta daha hızlı kullanılabilen formu olan ester-C türünü bulunduran takviyeleri tercih ediyorum. Solgar’ın Ester-C formulü bağışıklığı güçlendirmek, ciltteki yaşlanma belirtilerini azaltmak, damar sağlığını korumak, kolesterol düzeylerini kontrol altına almak için etkili bir ürün. Denemenizi tavsiye ederim. Aynı zmaanda bağışıklığımın düştüğü bu aylarda B12 takviyesi almaya da mutlaka dikkat ediyorum.

Bağışıklığı güçlendirmek demişken Sambucol’den bahsetmeden geçmeyeyim. Sambucol kara mürverin kırmızı-mor renkli meyvelerinden elde edilerek kara mürverin antiviral etkinliğinden yararlanılır.  Aynı zamanda güçlü antioksidan etki gösteren kara mürver (black elderberry) bağışıklık sistemine tam destek sağlar. Savunma hücrelerinin üretimini arttırarak olası tehditlere karşı hızlı yanıt geliştirir. Suya atılan tablet veya şurup formları bulunabiliyor, günde 1 ölçek kullandığınızda artan enerjinizi farkedeceksiniz.

Peki vücudumuzun en önemli sistemi bağırsak sağlığı için neler yapıyorum? Evet her zaman danışanlarıma ve arkadaşlarıma öneri verirken mutlaka sözünü geçirdiğim probiyotiklerden bahsediyorum. Probiyotikler bağırsak mikrobiyatasını iyileştirerek aslında vücudumuzdaki tüm sistemleri iyileştiriyor. Sindirimden depresyona pek çok sistemde etkili olan bağırsaklarımızı sağlıklı tutmak çok önemli. Ben dünyada özellikle İngiltere’de yaygın olarak kullanılan ülkemize de yeni giriş yapmış Alflorex’in probiyotik takviyelerini kullanıyorum. Probiyotik takviyelerini kullanırken dikkat etmemiz gereken şey ise belirli aralıklarla kullandığınız ürünü değiştirmek. Böylece etkisini artırırsınız.