CILT SAĞLIĞINIZ ICIN GUZELLIK KREMLERINI UNUTUN: SIHIRLI BILESIK KOLLAJEN

Biz kadınlar güzellik konusunda araştırmaya, okumaya, yeni uygulamalar denemeye oldukça meraklıyız. Ben de cilt sağlığıma yaşamımın her döneminde gerekli özeni göstermeye dikkat etmişimdir. Online diyet ve ofis danışanlarımın diyet listelerini hazırlarken yalnızca zayıflamayla uyumlu ve var ise hastalına özgü programlar hazırlamak yerine içerisine cilt sağlığını da kapsayan genel sağlık kurallarını entegre ettiğim diyet yaklaşımlarını benimsiyorum. Sizin için diyet listelerimde sıkça kullandığım cilt dostu kollajenden zengin besinleri detaylıca anlattım. Taze ve yenilenmiş bir görünüm için bu besinleri siz de diyetlerinizde mutlaka bulundurun.


Büyük olasılıkla geçmişinizde kollajen içeren bir ürün kullanmışsınızdır. Peki kollajen cildiniz için neden bu kadar önemli? Basitçe söylemem gerekirse kollajen cildinizi dolgun, pürüzsüz (kırışıkları azalmış) ve genç görünmesini sağlayan bir proteindir.
Yaşlanmanın yanı sıra yaşam stiliniz (yüksek şeker içeriğine sahip diyetler de dahil) de vücudunuzdaki kollajen üretimini etkiler. Bu nedenle diyetinizde kollajen içeren kaynaklara yer vermeniz son derece önem taşır.


Peki kollajeni almanın en kolay yolu nedir? Jelatin! Jelatin kemik, deri ve hayvansal kaynakların bağ dokularında üretilir; 18 amino asit ve tabii ki kollajenin yanı sıra çok miktarda protein içerir. Şimdi besin yoluyla cildimize gerekli kollajeni nasıl alabiliriz, birlikte göz atalım.


1.”Bulletproof Coffee”: Dünyanın yeni trendi “Kurşun Geçirmez Kahve”
Son birkaç yıldır dünyayı kasıp kavuran bu akım kahvaltıda kahvenizin tadını çıkarmak için iyi bir fırsat! Şimdi cilt sağlığınız için bu kahveyi biraz değiştirelim. Blenderınıza 1 yemek kaşığı jelatin ile birlikte sade kahve, tereyağı, Hindistan cevizi veya MCT yağı ekleyip karıştırın. Zaman kaybetmeden cildinizdeki olumlu sonuçları fark edeceksiniz. Ayrıca tereyağının köpüklü tadını almayacağınıza da garanti veriyorum.


2.Dondurma
Evet yanlış duymadınız dondurma diyorum! Tercihlerinizi doğru yaptığınız sürece dondurma cilt sağlığınız için gerekli kollajeni almanıza yardımcı olan bir tercihtir. Jelatin dondurma yapımında sıklıkla yapıştırıcı madde (bağlayıcı madde) olarak kullanılır. Ev yapımı dondurmalarınızın içerisine jelatin ekleyerek hem tarifinizin dokusunu iyileştirir hem de kollajen içeriğini artırmış olursunuz. Mutlaka deneyin derim.


3.Ev Yapımı Soslar
Jelatin ev yapımı sos ve yemeklerinizi süslemede kullandığınız karışımlara kıvam katmak için idealdir. Koyulaştırmak için 1.5 tatlı kaşığı jelatin ve 2 yemek kaşığı suyu 30 sn boyunca hızlı bir şekilde karıştırın, 5 dk dinlenmeye bırakın. Sosunuza ekleyin. Hazırladığınız karışım 1 su bardağı sos için yeterlidir.


4. Smoothie
Smoothielerinize (eğer ekliyorsanız) protein tozu yerine 1 yemek kaşığı jelatin ekleyerek kollajen içeriğini artırın. Böylece zayıflama diyetlerinde kullandığınız smoothie’lerinizle hem formda kalmayı hem de cilt sağlığınızı iyileştirmeyi sağlarsınız.