BUZDOLABIMDAN EKSIK ETMEDIGIM 10 BESIN

Sağlıklı beslenmeyi bir yaşam tarzı haline getirdiğim profesyonel iş ve sosyal hayatımda danışanlarımla her gün ofiste veya online diyet programlarında paylaşmaktan çekinmediğim bazı besinler var. İşte buzdolabımdan eksik olmayan 10 altın besin:

1.Brokoli
Yüksek lif ve pek çok yararlı besin öğesi içeriğiyle ızgara et türlerinin yanında servis ettiğim veya salatalarımın vazgeçilmezi olarak mutlaka buzdolabımda bulundurduğum besinlerin başında gelir.

2. Berry Grubu Meyveler
Kırmızı meyveler zengin antioksidan içeriğiyle bağışıklığın güçlenmesine, vücutta stres sonucu oluşan ögelerin ortadan kaldırılmasına oldukça yararlı besinlerdir.

3.Doğal Fıstık Ezmesi
Bitksel protein ve yararlı yağlar için çok iyi bir kaynaktır. Üstelik hemen hemen tüm tariflerinize ekleyebilirsiniz.

4.Yumurta
Anne sütünden sonra en kaliteli protein kaynağıdır, kahvaltılarımın vazgeçilmezidir. İçerisine sebze ekleyerek bazı öğünlerde sebzeli omlet şeklinde, bazı günler haşlanmış yumurta olarak her gün mutlaka tüketmeye özen gösteririm.

5. Yoğurt
Fermente besinlerimizden biri olan yoğurt iyi bir protein ve kalsiyum kaynağı olmasının yanında bağırsak sağlığı için de oldukça yararlı bir besindir. Üstelik son derece pratik kahvaltı tarifleri veya mayonez gibi sosların yerine kullanarak sağlıklı öğünler hazırlayabilirsiniz.

6. Ispanak
Zengin vitamin, mineral ve lif içeriğiyle ıspanağı kolaylıkla smoothielerinize ekleyebilir, vejetaryen burger hazırlayabilir, salata ve soslarınıza (domates sosu gibi) ilave ederek lezzet katabilirsiniz.

7.Humus
Humusu öğünlerinize sağlıklı lezzetler katmak amacıyla çok farklı şekilde kullanabilirsiniz. Somon üzerine süreceğiniz krem peynir yerine, mayonez gibi yüksek kalorili sosların yerine veya örneğin fırında patates yaparken tereyağ yerine kullanabilirsiniz.

8.Avokado
Yararlı yağ içeriğiyle oldukça sağlıklı ve besleyici olan bu meyveye kahvaltılarımda, salata ve ara öğünlerimde sıklıkla yer veriyorum.

9.Limon
Yüksek C vitamini ve antioksidan kapasitesiyle aynı zamanda ödem atıcı özellik gösteren limon buzdolabımda daima bulunan bir meyvedir. Siz de sularınıza ve bitki çaylarınıza 1 dilim ekleyerek süsleyebilir, lezzetlendirebilirsiniz.

10. Ev Yapımı Acı Sos
Metabolizmanızı hızlandırarak yağ yakımına yardımcı, kalori içeriği düşük aynı zamanda yemeklere lezzet katan bu sos salata ve makarnalarımın vazgeçilmezidir.